Warsztaty Masterclass z Peterem Bialobrzeskim :: Formy przestrzeni


Zapraszamy do udziału w warsztatach Masterclass z mistrzem fotografii niemieckiej, Peterem Bialobrzeskim – dwukrotnym laureatem World Press Photo (2003, 2010), nauczycielem, profesorem akademickim. Warsztaty FORMY PRZESTRZENI są organizowane w Poznaniu przez FOTSPOT i Galerię CENTRALA.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się możliwościom tworzenia „poczucia miejsca” dzięki indywidualnym i grupowym konsultacjom materiału fotograficznego realizowanego pod okiem Petera Bialobrzeskiego.

Wbrew powszechnej opinii „narzędziami” fotografii nie są jedynie ekspozycja, czas i przysłona, ale zdolność fotografa do uchwycenia nastroju przestrzeni i wrażeń, jakie wywołuje na twórcy dany miejski krajobraz. Bez tych umiejętności fotograf nie jest w stanie tworzyć wielowymiarowych i uniwersalnych prac, które zawierają w swojej formie coś więcej, niż ilustrację rzeczywistości. ‚

Integralną częścią debaty podczas warsztatów, będzie dyskusja nad pojęciem “prawdy” w fotografii. Prace realizowane w trakcie działań plenerowych mogą być modyfikowane graficznie w ramach poszerzenia narzędzi ciemniowych. Podczas warsztatów będą omawiane możliwości tworzenia obrazu cyfrowego i sposobów w jaki ta praca zmienia nasze postrzeganie fotografii.

Warsztat skierowany jest głównie do osób świadomie i umiejętnie korzystających z aparatów cyfrowych oraz oprogramowania graficznego. Na miejscu będziemy dysponować monitorem do profesjonalnej obróbki zdjęć jedynie dla prezentacji efektów pracy.


Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się możliwościom tworzenia „poczucia miejsca” dzięki indywidualnym i grupowym konsultacjom materiału fotograficznego realizowanego pod okiem Petera Bialobrzeskiego. Wbrew powszechnej opinii „narzędziami” fotografii nie są jedynie ekspozycja, czas i przysłona, ale zdolność fotografa do uchwycenia nastroju przestrzeni i wrażeń, jakie wywołuje na twórcy dany miejski krajobraz. Bez tych umiejętności fotograf nie jest w stanie – zdaniem Mistrza – tworzyć wielowymiarowych i uniwersalnych prac, które zawierają w swojej formie coś więcej, niż ilustrację rzeczywistości.


Uczestnicy warsztatów będą omawiać fotografie, fotografować i tworzyć obrazy z osobistej perspektywy, patrząc na wybrane miejskie przestrzenie i obiekty architektury Poznania, w obrębie których odbywać się będą dwudniowe warsztaty.

 

 

Dla kogo

Warsztaty skierowane są do zarówno profesjonalnych fotografów jak i ambitnych amatorów fotografii, architektów, urbanistów i artystów wizualnych oraz zainteresowanych interpretacją i poznawaniem krajobrazu miejskiego i przestrzeni we współczesnym życiu. 

 

Wymagania

Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną rozmowę na temat fotografii – zajęcia będą prowadzone w języku angielskim (na miejscu będzie można skonsultować treść zajęć w języku polskim ze współprowadzącą warsztaty. Wymagana jest umiejętność sprawnej obsługi sprzętu fotograficznego oraz rekomendowany jest sprzęt umożliwiający fotografowanie miejskiej przestrzeni i budynków (aparat cyfrowy i obiektywy szerokokątne lub z korekcją perspektywy). Zalecamy również posiadanie statywu i własnego laptopa z oprogramowaniem umożliwiającym edycję fotograficznego materiału powstałego na warsztatach.

 

Zgłoszenia

Aby wziąć udział w warsztatach należy zgłosić swoje portfolio prezentujące zainteresowanie i umiejętności związane ze świadomym fotografowaniem architektury oraz miast, w tym swojej najbliższej przestrzeni zamieszkania, oddając nie tylko klimat miejsca, ale i swój stosunek do tej przestrzeni (6 – 12 fotografii). Oczekujemy przesłania fotografii wraz ze zgłoszeniem jako link do portfolio w pliku PDF lub podpisanych fotografii. Selekcja portfolio odbywa się przez Ankę Gregorczyk (artystkę wizualną, fotografkę architektury i przestrzeni zurbanizowanej); dawną studentkę Peter’a Bialobrzeskiego.

 

Kiedy

Termin zgłoszeń portfolio do 09.09.2020 r. (sugerujemy jak najwcześniejsze zgłoszenia) – UWAGA TERMIN PRZEDŁUŻONY do 13.09.2020 r.
Termin opłacenia udziału w warsztatach: 15.09.2020 r.

Termin warsztatów: 25-27.09.2020 r.:
Start: w piątek o g. 18 (
planowany wykład Petera Bialobrzeskiego „Why photographing Cities ???” * odbędzie się 02.10.2020 r. o g.18 – miejsce do potwierdzenia
Zakończenie: w niedzielę ok. g. 19.30 w Galerii CENTRALA

*wszelkie zmiany wynikają z dostosowania się do aktualnej sytuacji związanej z pandemią; współpracujące z nami osoby oraz instytucje, zmieniają lub uzgadniają swoją dostępność w ostatniej chwili. Dziękujemy za wyrozumiałość i dostosowanie się do zmieniającej się dynamicznie sytuacji.

 


Pełen program warsztatów oraz zasady uczestnictwa TUTAJ

 

W przypadku zaostrzenia przepisów związanych z pandemią COVID-19, mogą nastąpić zmiany w programie i formie warsztatów z koniecznością przeprowadzenia części warsztatów w wersji online – szczegóły do ustalenia.

 

Koszt

Warsztaty są odpłatne *499 zł brutto (rachunek/faktura imienna). Warsztaty odbędą się w kameralnym gronie do 10 uczestników/uczestniczek i 2 prowadzących (Peter Bialobrzeski i Anka Gregorczyk) i zostaną zrealizowane przy min. 5 uczestnikach, którzy zapłacą za warsztaty przed ich rozpoczęciem.
EDIT: Obniżyliśmy cenę warsztatów dzięki otrzymaniu dodatkowego wsparcia.

W cenie przewidziane są zajęcia w Galerii CENTRALA, udział w wykładzie (*również online dla osób spoza Poznania), prezentacji, konsultacje grupowe i indywidualne portfolio oraz zrealizowanych zadań, udział w części warsztatowej plenerowej, udział w prywatnym i zamkniętym przedpremierowym oglądaniu wystawy Petera Bialobrzeskiego CITIES jak i możliwość udziału w ekskluzywnych spacerach fotograficznych z artystą podczas jego tygodniowego pleneru w Poznaniu.

W przypadku ewentualnej wersji działań online – wliczone są wszystkie działania konsultacyjne, wykładowe oraz indywidualne omawianie zadań, również grupowe omawianie prac w ustalonych dniach pozwalających na ciekawą warsztatową konwersację; udział w wykładzie, dyskusjach, możliwość omówienia fotografii przez Zoom/Skype) – dla max 15 uczestników.

Dojazd, nocleg oraz wyżywienie we własnym zakresie, możemy zaproponować listę miejsc noclegowych oraz zaprzyjaźnionych hosteli/apartamentów.

 

Peter Bialobrzeski – artysta fotograf dwukrotny zdobywca World Press Photo, studiował politykę i socjologię. W trakcie studiów w Essen i Londynie z zakresu design communication z elementami fotografii odbył kilka podróży do Azji. Od 1989 r. jego prace publikują niemal wszystkie ważne magazyny, począwszy od „GEO Deutschland” i „Korean GEO” po „New York Times”. Jego fotografie można było podziwiać na wystawach indywidualnych i zbiorowych na wszystkich kontynentach. Od 2002 r. Peter Bialobrzeski wykłada fotografię w Hochschule für Kunste w Bremie.

Obecnie realizuje serię portretów miast i metropolii studiując ich „obraz” przekazywany przez media, historię, uprzedzenia. Bada możliwość i zdolność uchwycenia niepowtarzalności miejskich struktur i ich charakteru. Jego obrazy są wynikiem połączenia przypadkowego flaneuryzmu i świadomego politycznego podejścia.

www.bialobrzeski.net


Warsztaty są współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Program ze względu na pandemię koronawirusa może ulec zmianie np. przyjąć formę warsztatu online zarezerwowanego dla zakwalifikowanych osób.

 

Strona wydarzenia na FB

 

ENGLISH VERSION HERE

Organizator


 

 

Patronat