SABAT FOTOGRAFICZNY z Mileną Soporowską

SABAT FOTOGRAFICZNY z Mileną Soporowską
24.11.203 r. g. 18.45

Zapraszamy na kolejny Sabat Fotograficzny w Galerii Centrala. Cykl kaberalnych gościnnych spotkań i warsztatów z twórczyniami, artystkami i edukatorkami łączącymi fotografię z własną praktyką. Listopadowy sabat poświęcimy praktyce artystycznej Mileny Soporowskiej.

“3 lipca 1839 roku, we francuskiej Izbie Deputowanych, przekazany zostaje światu niezwykły wynalazek – dagerotypia.
I tak oto zaczyna się historia fotografii. Niespełna 9 lat później, w posiadłości w Hydesville w stanie Nowy York, dochodzi do zjawisk określanych jako „paranormalne”. I tak oto zaczyna się historia spirytyzmu. Aparat, którego automatyka nareszcie doprowadzić miała do zapisu „prawdziwej” rzeczywistości, wkrótce staje się niezbędnym elementem seansów spirytystycznych. To, co miał na nich rejestrować nie było jednak rzeczywistością w prostym tego słowa znaczeniu, a produkcją medium. Medium, które podobnie jak utrwalająca je maszyna, ujawniało to, co dotychczas niewidoczne”.*
Na spotkaniu z Mileną Soporowską artystką wizualną, przyjrzymy się aparatowi fotograficznemu jako narzędziu na pograniczu duchowości i nauki. Będziemy eksplorować romans spirytyzmu z fotografią i magią, przyglądając się praktyce artystycznej badaczki.
*Fragment tekstu “Recepcjonistka” Mileny Soporowskiej, który pierwotnie ukazał się w “MONO” – łódzkim kwartalniku fotograficznym.
Milena Soporowska | @milsopoartystka wizualna, historyczka sztuki, badaczka, dziennikarka, od czasu do czasu kuratorka.
W swoich działaniach naukowych i artystycznych głównie interesuje ją przenikanie się̨ codzienności i kultury popularnej z szeroko rozumianą magią i okultyzmem.
Absolwentka historii sztuki w ramach Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego (MISH) oraz muzealnictwa na Wydziale Historycznym UW. Absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos, Nikon NOOR Academy i Jastrzębskiej Szkoły Fotografii. Nominowana w 2021 roku przez Fotofestiwal jako Future Talent w ramach międzynarodowej platformy Futures Photography. Swoje prace pokazywała na m.in. Warsaw Gallery Weekend, Miesiącu Fotografii w Krakowie, Fotofestiwalu, TIFF Festival, Photo London oraz platformie Der Greif, Fresh From Poland, Mageta Mag, The Weird Show, The Hidden Photo i innych. Członkini kolektywu Hydroza. Współtwórczyni niezależnej przestrzeni wystawienniczej Windowlicker na Nowym Bazarze Różyckiego w Warszawie. W Radiu Kapitał prowadzi swoje autorskie pasmo o szeroko rozumianej ezoteryce “Czeczota” oraz współprowadziła audycję o Tarocie “Tarotiada”.

Wstęp WOLNY

Wydarzenie finansowane ze środków Miasta Poznania w ramach programu działań artystycznych i kulturotwórczych oranizowanych przez FOTSPOT w Galerii Centrala