CITIES – Peter Bialobrzeski w Galerii CENTRALA

 


Mamy zaszczyt zaprosić do
Galerii CENTRALA na indywidualną wystawę światowej sławy niemieckiego fotografa dokumentalisty, dwukrotnego laureata World Press Photo Award – Petera Bialobrzeskiego.


Jak pisze o artyście Daniele Muscionico w Neue Zürcher Zeitung:

„ To Albrecht Dürer miast i współczesnych czasów: niemiecki fotograf Bialobrzeski przedstawia ludzkie siedliska tak, jak Dürer portretował członków duchowieństwa, władców czy życie Madonny – jak historyczne postaci, zapamiętane dla potomności. Traktuje fotografię jako uczestniczącą i intelektualną obserwację współczesności. Bialobrzeski skupia się na portretowaniu osobowości miast. Pozwala uchwycić historię naprzemiennie pojawiających się i znikających momentów. Na jego zdjęciach nie doświadczamy ludzi, a jeśli mimo wszystko pojawiają się na fotografiach, to dosłownie jako ‘element poboczny’ historii. Jako fragment i efekt globalizacji . ”

CITIES
Peter Bialobrzeski

26/09 – 17/10/2020
Galeria CENTRALA


wernisaż 26/09 g. 20
wstęp z zaproszeniem
oraz po rejestracji danych


finisaż 17/10 g. 19
oprowadzanie po wystawie

Strona wydarzenia na FB
TUTAJ


Fotografie zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch dekad głównie w Azji i Europie prezentują przemiany urbanistyczne, które stały się najważniejszym tematem dla artysty, badającego ewolucję zglobalizowanych megalopolis. W swojej twórczości kieruje również swoją uwagę na mikrostruktury mniej znaczących miast w jego rodzinnych Niemczech. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie z prywatnej kolekcji artysty.

Podczas ponad tygodniowego pobytu w Poznaniu, odbędzie wykład Bialobrzeskiego pod tytułem „Why photographing cities ???”  [02.10 g. 19 w Galerii CENTRALA] – ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba miejsc na spotkanie będzie niewielka. W Galerii CENTRALA odbędą się również kameralne warsztaty z Mistrzem, a w trakcie swojego czasu w Polsce, Peter Bialobrzeski będzie realizować materiał fotograficzny dotyczący Poznania.


W swoim wystąpieniu Peter Bialobrzeski opowie o swoim długoterminowym projekcie, „Dzienniki miejskie”. Do tej pory ukazało się dziesięć tomów: Cairo Diary, Athens Diary, Taipei Dairy, Wolfsburg Diary, Kochi Diary, Beirut Diary, Zurich Diary, Wuhan Diary, Budapest Diary oraz niedawno Osaka Diary. Bombaj, Rangun, Bangkok, Haga, Belfast, Mińsk, Georgetown (Malezja), Dhaka, Sarajewo i Linz są w trakcie przygotowania. W swoich pamiętnikach Peter Białobrzeski bada i eksploruje wizerunek miasta szukając odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy w stanie patrzeć na przestrzeń w oderwaniu od uprzedzenia i szczątkowych informacji na jej temat. Czy możemy spojrzeć na Kair bez świadomości wydarzeń podczas Arabskiej Wiosny, a na Ateny bez myślenia kryzysie euro. Czy chińskie miasto Wuhan możemy postrzegać bez myślenia o koronawirusie?


“Podczas fotografowania idę przed siebie, a obraz pojawi się sam, napędzany wiedzą i intuicją. Interesują mnie rzeczy pozornie niedostrzegalne; widzialne, ale wymagające odczytania w sposób dający pełnię znaczeń. Fotografie można czytać w kontekście socjologicznym, artystycznym, dokumentalnym i historycznym. Ważny jest również aspekt relacji pomiędzy fotografowaną przestrzenią, a autorem”


Peter Bialobrzeski – artysta fotograf dwukrotny zdobywca World Press Photo, studiował politykę i socjologię. W trakcie studiów w Essen i Londynie z zakresu design communication z elementami fotografii odbył kilka podróży do Azji. Od 1989 jego prace publikują niemal wszystkie ważne magazyny, począwszy od „GEO Deutschland” i „Korean GEO” po „New York Times”. Jego fotografie można było podziwiać na wystawach indywidualnych i zbiorowych na wszystkich kontynentach. Od 2002 r. Peter Bialobrzeski wykłada fotografię w Hochschule für Kunste w Bremie.

 


Organizator

Galeria CENTRALA
FOTSPOT

Patronat

ZPAF

Patronat medialny

Fotopolis.pl

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Poznania

#poznanwspiera