FAKE NEW – open call_2

 

Wspólnie z Galerią CENTRALA zapraszamy do udziału w kolejnym konkursowym OPEN CALL, do którego jako partnerów zaprosiliśmy przedstawicieli cenionych imprez fotograficznych. Udział w konkursie daje szansę na dołączenie do grona laureatów, których prace zostaną zaprezentowane przez jurorów przy okazji organizowanych przez nich wydarzeń. W drugiej edycji do współpracy zaprosiliśmy Agatę Połeć i Franka Ammera – twórców łódzkiej inicjatywy Przestrzeń Robocza, współorganizujących Fotofestiwal w Łodzi.

 Wszystkie wyselekcjonowane prace zostaną zaprezentowane w formie online na stronie internetowej Galerii CENTRALA i FOTSPOT, w naszych mediach społecznościowych oraz w formie ZIN’a przygotowanego przez ekipę Przestrzeni Roboczej podczas drugiej części FOTOFESTIWALU w Łodzi. Premiera ZIN’a odbędzie się w październiku, przy sprzyjających okolicznościach również w 2021 r. w formie wystawy grupowej w Galerii CENTRALA w Poznaniu.

FAKE NEW
OPEN CALL

 

Konkurs adresowany jest do wszystkich wykorzystujących medium fotografii: twórców niezależnych, profesjonalistów jak i uczniów lub absolwentów szkół artystycznych artystycznych. Szczególnie docenione będą prace, które w ciekawy sposób będą interpretować i nawiązywać do zagadnień poszukiwanych przez jurorów. Myślą przewodnią jest stworzenie galerii prac odpowiadających na wezwanie jurorów, którzy wchodząc w rolę kuratorów wystawy dobiorą prace według własnego klucza. Jurorzy drugiej edycji to  twórcy łódzkiej inicjatywy Przestrzeń Robocza, współorganizujący FOTOFESTIWAL w Łodzi. Hasło, które zaproponowali jurorzy w ramach open call to FAKE NEW :

 

Co łączy Donalda Trump’a, inteligentną lodówkę, pracę zdalną, 5G i mikroplastik?Dynamiczne zmiany technologiczne, środowiskowe i społeczne oraz związana z nimi ilość
docierających do nas informacji sprawiają, że coraz trudniej ocenić co jest prawdziwe, a co fałszywe. W kontrze do faktów popartych naukowo pojawiają się nowe teorie, których nie
potrafimy zweryfikować. Fabrykowanie informacji i rozpowszechnianie nawet najbardziej irracjonalnych teorii stało się dziecinnie łatwe. Jak na nie reagować? Czy powinniśmy je
zwalczać, przeciwstawiając im fakty, demaskować je, cenzurować, a może wyśmiewać i bagatelizować? Czy pozostawione same sobie staną się w końcu częścią „nowej normalności”?

Interesują nas działania i projekty (nie tylko) fotograficzne, które tworzą lub demaskują fałszywe narracje; są interpretacją współczesnej definicji „normalności” albo „nowej normalności”, poruszają tematykę fake newsów, teorii spiskowych, wirtualnej rzeczywistości, niedawnego doświadczenia epidemii, w tym zamknięcia i „przeniesienia” życia do sieci.”

Agata Połeć – z wykształcenia fotografka, z zamiłowania organizatorka. Przez wiele lat związana z Łódź Design Festival. Producentka wystaw i wydarzeń oraz kuratorka. Uczestniczka Szkoły Patrzenia, projektu organizowanego przez Instytut Fotografii Fort. Od niedawna inicjatorka społeczno-artystycznego projektu Temat Rzeka, podejmującego tematykę (nie) obecnych łódzkich rzek.

Franek Ammer – artysta, kurator i organizator. Członek rady programowej Fotofestiwalu, Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Zanim rozpoczął pracę przy łódzkim festiwalu współtworzył wrocławski TIFF Festival, z którym do dzisiaj współpracuje. Uczy fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wspólnie prowadzą inicjatywę twórczą PRZESTRZEŃ ROBOCZA w Łodzi  www.przestrzenrobocza.pl

 

Nagrodą w konkursie jest nie tylko udział wystawie online na stronie Galerii CENTRALA, ale również udział w zaprojektowanym przez Przestrzeń Twórczą ZINie.

 

Strona wydarzenia na FB
TUTAJ


Regulamin konkursu

TUTAJ

Formularz zgłoszeniowy

TUTAJ

OrganizatorPartnerzy

 


Patronat

 

 

#poznanwspiera

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Poznań