CITIES – Peter Bialobrzeski w Galerii CENTRALA

 


Mamy zaszczyt zaprosić do
Galerii CENTRALA na indywidualną wystawę światowej sławy niemieckiego fotografa dokumentalisty, dwukrotnego laureata World Press Photo Award – Petera Bialobrzeskiego.


Jak pisze o artyście Daniele Muscionico w Neue Zürcher Zeitung:

„ To Albrecht Dürer miast i współczesnych czasów: niemiecki fotograf Bialobrzeski przedstawia ludzkie siedliska tak, jak Dürer portretował członków duchowieństwa, władców czy życie Madonny – jak historyczne postaci, zapamiętane dla potomności. Traktuje fotografię jako uczestniczącą i intelektualną obserwację współczesności. Bialobrzeski skupia się na portretowaniu osobowości miast. Pozwala uchwycić historię naprzemiennie pojawiających się i znikających momentów. Na jego zdjęciach nie doświadczamy ludzi, a jeśli mimo wszystko pojawiają się na fotografiach, to dosłownie jako ‘element poboczny’ historii. Jako fragment i efekt globalizacji . ”

CITIES
Peter Bialobrzeski

26/09 – 17/10/2020
Galeria CENTRALA


wernisaż 26/09 g. 20
wstęp z zaproszeniem
oraz po rejestracji danych


finisaż 17/10 g. 19
oprowadzanie po wystawie

Strona wydarzenia na FB
TUTAJ


Fotografie zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch dekad głównie w Azji i Europie prezentują przemiany urbanistyczne, które stały się najważniejszym tematem dla artysty, badającego ewolucję zglobalizowanych megalopolis. W swojej twórczości kieruje również swoją uwagę na mikrostruktury mniej znaczących miast w jego rodzinnych Niemczech. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie z prywatnej kolekcji artysty.

Podczas ponad tygodniowego pobytu w Poznaniu, odbędzie wykład prof. Bialobrzeskiego pod tytułem „Why photographing cities ???”  – data i miejsce wykładu – ze względu na sytuację epidemiologiczną – zostaną potwierdzone w przeciągu 2 tygodni. W Galerii CENTRALA odbędą się również kameralne warsztaty z Mistrzem, a w trakcie swojego czasu w Polsce, Peter Bialobrzeski będzie realizować materiał fotograficzny dotyczący Poznania.


W swoim wystąpieniu Peter Bialobrzeski opowie o swoim długoterminowym projekcie, „Dzienniki miejskie”. Do tej pory ukazało się osiem tomów: Cairo Diary, Athens Diary, Taipei Dairy, Wolfsburg Diary, Kochi Diary, Beirut Diary, Zurich Diary i Wuhan Diary. Osaka, Bombaj, Rangun, Bangkok, Hagen, Belfast, Budapeszt, Mińsk, oraz Georgetown (Malezja), Dhaka, Sarajewo i Linz (w trakcie przygotowania). W swoich pamiętnikach Peter Białobrzeski bada i eksploruje wizerunek miasta szukając odpowiedzi, czy jesteśmy w stanie patrzeć na przestrzeń w oderwaniu od uprzedzenia i szczątkowych informacji na jej temat. Czy możemy spojrzeć na Kair bez świadomości wydarzeń podczas Arabskiej Wiosny, a na Ateny bez myślenia kryzysie euro. Czy chińskie miasto Wuhan możemy postrzegać bez myślenia o koronawirusie?


“Podczas fotografowania idę przed siebie, a obraz pojawi się sam, napędzany wiedzą i intuicją. Interesują mnie rzeczy pozornie niedostrzegalne; widzialne, ale wymagające odczytania w sposób dający pełnię znaczeń. Fotografie można czytać w kontekście socjologicznym, artystycznym, dokumentalnym i historycznym. Ważny jest również aspekt relacji pomiędzy fotografowaną przestrzenią, a autorem”


Peter Bialobrzeski – artysta fotograf dwukrotny zdobywca World Press Photo, studiował politykę i socjologię. W trakcie studiów w Essen i Londynie z zakresu design communication z elementami fotografii odbył kilka podróży do Azji. Od 1989 jego prace publikują niemal wszystkie ważne magazyny, począwszy od „GEO Deutschland” i „Korean GEO” po „New York Times”. Jego fotografie można było podziwiać na wystawach indywidualnych i zbiorowych na wszystkich kontynentach. Od 2002 r. Peter Bialobrzeski wykłada fotografię w Hochschule für Kunste w Bremie.

 


Organizator

Galeria CENTRALA
FOTSPOT

Patronat

ZPAF

Patronat medialny

Fotopolis.pl

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Poznania

#poznanwspiera