Plac Cyryla Ratajskiego we wspomnieniach mieszkańców – ALTERNATYWNY PRZEWODNIK
Wspólnie z artystkami i animatorkami kultury z KOBALT migrating platform pracowaliśmy nad pomysłem stworzenia alternatywnego przewodnika po Placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu.
Program spotkań i wywiadów realizowanych przez Martę Węglińską oraz Patrycje Plich powstał w oparciu o chęć uczczenia 30-lecia nadania placu imienia dawnego prezydenta Poznania: Cyryla Ratajskiego. W ramach działania wraz z mieszkańcami okolicy stworzyliśmy alternatywny przewodnik złożony z osobistych wspomnień, anegdot i opowieści o Placu Cyryla Ratajskiego i jego
bezpośrednich okolicach. Wielość różnorodnych historii, kontakt z mieszkańcami i odkrywanie zapomnianych historii Placu, stało się przygodą w zakamarkach prywatnych archiwów i niezwykłej osobowości mieszkańców związanych z tym miejscem.


Zachęcamy do zapoznania się z wersją online przewodnika dostępną bezpłatnie do przeczytania na issuu.com

TUTAJ 

 

 

Zapraszając do lektury, chcielibyśmy jednocześnie wyrazić naszą wdzięczność wobec zaangażowanych – mieszkańców dawnych lub obecnych, którzy podzielili się historiami bądź zdjęciami z prywatnych archiwów. Serdeczne podziękowania kierujemy do:

 

Agacie Elsner
Włodzimierzowi Ileckiemu
Szymonowi Kowalskiemu
Przemysławowi Kretkowskiemu
Elżbiecie Kujawie
Anecie Olszak
Barbarze Stankiewicz
Michałowi Stankiewiczowi
Liliannie Ściepko
Katarzynie Zakrzewskiej
Rafałowi Zielazek
Zgromadzeniu Najświętszego Serca Jezusa (Sacré
Coeur) w Poznaniu oraz siostrze Marii Broniec
Archiwum Prowincji Zgromadzeniu Najświętszego
Serca Jezusa (Sacré Coeur) w Warszawie i siostrze
Genowefie Łukaszewicz

Wszystkie wspomnienia zostały zebrane przez artystki z Kobalt migrating platform, fotografie zeskanowaliśmy jako FOTSPOT.
W witrynie Galerii CENTRALA w okresie jesiennym zaprezentujemy wybrane fotografie oraz sam przewodnik.

Kobalt migrating platform to interdyscyplinarna inicjatywa w ramach której powstają wystawy i wydarzenia artystyczne połączone z programami edukacyjnymi, warsztaty, alternatywne przewodniki miejskie, ekologiczne notesy, raporty wizualne i ilustracje. Kobalt bada i twórczo analizuje relacje zachodzące w przestrzeniach miejskich i naturalnych, pracuje z takimi tematami jak: kultura i sztuka, architektura, ekologia, bioróżnorodność, świadomość społeczna.

Od końca 2018 roku Kobalt zrealizował 72 warsztaty, współpracował łącznie z 20 instytucjami, festiwalami i organizacjami, a w tym z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki w Warszawie; Teatrem Lubuskim w Zielonej Górze, Festiwalem Malta i Poznań Design Festiwal, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

www – TUTAJ
fb – TUTAJ

 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznań w ramach budżetu Rady Osiedla Stare Miasto.
#poznanwspiera