HOMESICK – Maciek Nabrdalik – wystawa w Galerii Centrala

 

FOTSPOT z Galerią Centrala zapraszają na autorską wystawę HOMESCIK – Maćka Nabrdalika.

Wystawa otwarta 26 kwietnia, w dzień 35 rocznicy katastrofy w ukraińskim Czarnobylu. HOMESICK to opowieść o tęsknocie: za ziemią, domem, o przerwanym przez katastrofę życiu kilku społeczności. Maciek Nabrdalik, przez ponad 10 lat tworzył obraz tęsknoty podczas kilkunastu wypraw do Strefy. W jednym z wywiadów autor pozwala nam wczuć się w realia rzeczywistości, którą poznawał.

„Dajmy na to, że masz 40 lat. Żyjesz na ziemi, na której żył wcześniej twój ojciec i dziadek. Masz krowy, świnie, kawałek ziemi. I masz swój rytm życia i jakąś rolę społeczną. Taką samą, jak twoi przodkowie. I w pewnym momencie jest katastrofa. Każą ci się spakować i wynieść. Zostawiasz tę ojcowiznę, nie wiesz, na jak długo. Twoje zwierzęta idą pod nóż, a ty dostajesz odszkodowanie i lądujesz w jakimś lokalu socjalnym. I już nie masz roli społecznej, rytmu życia i scenariusza na przyszłość. Właśnie się zawalił. Twoje życie legło w gruzach. Nie umiesz robić nic innego. Dlatego niektórzy wrócili. A inni wracają co roku na jeden dzień.”

 


 

Maciek Nabrdalik

fotograf dokumentalista, członek prestiżowej amerykańskiej VII Photo Agency, która zajmuje się głównie zmianami socjologicznymi w Europie Wschodniej. Laureat takich nagród jak m.in World Press Photo, Pictures of the Year International, NPPA The Best of Photojournalism oraz licznych nagród Grand Press Photo w Polsce. Juror cenionych konkursów. Jego prace były wystawiane i publikowane na całym świecie. Współautor fotograficznej publikacji The Irreversible z 2013 r. o ocalonych z niemieckich obozów nazistowskich, Homesick opowiadającej o ludziach, których życie zmieniło się w wyniku wybuchu elektrowni w Czarnobylu oraz autor wydanej w USA w 2018 r. książki fotograficznej OUT, będącej portretem polskiej społeczności LGBTQ. Laureat Nieman Fellow na Uniwersytecie Harvarda. Mieszka w Polsce, choć pracuje na całym świecie.


 

Galeria Centrala

26/04 – 10/06/2021

otwarcie online 26/04  g. 19 na FB Galerii CENTRALA

wt – pt    16-19
wybrane sb 12-15

Relacja z otwarcia wystawy online
TUTAJ

 


 

strona wydarzenia na FB
TUTAJ

oraz aktualne TUTAJ


Wystawa zrealizowana przy wsparciu Miasto Poznań #poznanwspiera oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Wystawa jest częścią Poznań Art Week 2021