ZMiANA! open call


Od kilku miesięcy nasze życie zostało zdominowane przez trudne wyzwania związane z pandemią. Izolacja, strach, świadomość nadchodzących zmian, ale i tęsknota oraz nadzieja na to, że wszystko co się dzieje na całym świecie pozwoli nam na chwilę zatrzymać się, oddać refleksji, odnaleźć na nowo. Gdy nowa jakość rzeczywistości spotyka się z dawnymi wartościami, pojawia się pole do twórczej interpretacji naszych codziennych obserwacji.

Dlatego wspólnie z Galerią CENTRALA zapraszamy do udziału w konkursowym OPEN CALL, do którego jako partnerów zaprosiliśmy przedstawicieli dwóch cenionych imprez fotograficznych. Udział w konkursie daje szansę na dołączenie do grona laureatów, których prace zostaną zaprezentowane przez jurorów przy okazji organizowanych przez nich wydarzeń. Do współpracy zaprosiliśmy Ninę Giba i Marcina Giba – twórców klimatycznego Rybnickiego Festiwalu Fotografii oraz Agatę Połeć i Franka Ammera – twórców łódzkiej inicjatywy Przestrzeń Robocza, współorganizujących Fotofestiwal w Łodzi. Konkursowa forma OPEN CALL to dwie odsłony, dwa tematy, z dwiema formami finalnej prezentacji. Dodatkowo, wszystkie wyselekcjonowane prace zostaną zaprezentowane w formie online na stronie internetowej Galerii CENTRALA.

ZMiANA! open call

Konkurs adresowany jest do wszystkich wykorzystujących medium fotografii: twórców niezależnych, profesjonalistów jak i uczniów lub absolwentów szkół artystycznych artystycznych. Szczególnie docenione będą prace, które w ciekawy sposób będą interpretować i nawiązywać do zagadnień poszukiwanych przez jurorów. Myślą przewodnią jest stworzenie galerii prac odpowiadających na wezwanie jurorów, którzy wchodząc w rolę kuratorów wystawy dobiorą prace według własnego klucza.
W pierwszej odsłonie jurorami będą: Nina Giba i Marcin Giba – twórcy Rybnickiego Festiwalu Fotografii – przed nami jego 17 edycja. Hasło, które zaproponowali jurorzy w ramach open call to ZMIANA:

 

„Żyjemy w dobie wyłączenia systemu autopilota, na którym lecieliśmy przez życie. Poza oczywistymi cechami aktualnej sytuacji, wspólnymi dla wszystkich, indywidualny kontekst zmagań ze zmianami wydaje nam się najciekawszy. Interesuje nas autentyczne doświadczenie. Nasze hasło zaprasza: Spójrz przed siebie, za siebie, na innych, pod nogi, przez ramię. Na co dzisiaj zwracasz uwagę, albo co twoim zdaniem dzisiaj jest najbardziej warte uwagi? Czy to, co publikujesz w social mediach, pokazałbyś bliskiej osobie podczas prywatnej rozmowy?  Szukamy projektów, które pokazują nominalne zmiany w prywatnym i publicznym otoczeniu. Jak działają ludzie w przestrzeni, w której żyją, ale też pracują. Jaka zmiana zaszła w przestrzeni publicznej – której większość była/jest zamknięta. Jakie zmiany zaszły w zachowaniach społecznych?. Oczekujemy zgłoszeń zarówno w formie zarówno zdjęć pojedynczych, jak i serii zdjęć złożonej z maksymalnie do 5 fotografii. Wybrane przez nas prace zaprezentujemy w formie slideshow podczas 17. Rybnickiego Festiwalu Fotografii”.

Nina Giba – rocznik 81. Organizatorka Rybnickiego Festiwalu Fotografii od 2004 r. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach. Zawodowo zajmuje się komunikacją, copywritingiem i social media. Na swoim koncie ma wiele ogólnopolskich kampanii. Zredagowała trzy książki, z których jedna poświęcona jest fotografii. Współpracuje z artystami reprezentującymi scenę muzyczną, rozrywkową i teatralną.
www.festiwal.rybnik.pl

Marcin Giba – rocznik 79. Dyrektor artystyczny Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opavie. Zawodowo realizuje sesje komercyjne, których efekty pozwalają budować wizerunek ludzi i firm oraz wspierają ich działania marketingowe. Od 2018 r. wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych, m.in: Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards oraz wielu innych. Jego zdjęcia z drona były prezentowane na wystawach m.in. w Londynie, Sydney, Moskwie, Paryżu i włoskim Trieście. Mieszka na Śląsku, ale pracuje w całej Polsce.
www.marcingiba.com

 

Nagrodą w konkursie jest nie tylko udział wystawie online na stronie Galerii CENTRALA, ale również udział w slideshow podczas 17 Rybnickiego Festiwalu Fotografii !

Regulamin konkursu

TUTAJ

Formularz zgłoszeniowy

TUTAJ

 

OrganizatorPartnerzy

 

 


Patronat

 

#poznanwspiera

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Poznań