Do broni :: Agnieszka Rayss – wystawa w CENTRALA

Już 26 czerwca w przestrzeni twórczej CENTRALA odbędzie się wernisaż wystawy „Do broni” fotografki Agnieszki Rayss. Wystawa będzie prezentacją pracy doktorskiej zrealizowanej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

wernisaż: 26/06/2019 (śr.) – godz. 19
spotkanie autorskie: 11/07/2019 (czw.) – godz. 19

Wystawa otwarta wt, śr, czw, pt 17-20 oraz sb 14-17

W projekcie „Do broni” Agnieszka Rayss odwołuje się do rekonstrukcji historycznych, szczególnie rekonstrukcji XX-wiecznych wojen, które ze zjawiska niszowego stały się w ostatnich latach nowym modelem zachowań kulturowych. Autorka odnosi się bezpośrednio do działalności współczesnych grup rekonstrukcyjnych, tworząc filmy i fotografie z pól odtwarzanych bitew i historycznych miejsc, nawiązując estetyką do malarstwa batalistycznego. Obraz odtwarzanych wydarzeń traktuje jak twórczą materię dla swoich działań artystycznych, a samych uczestników jak bohaterów tworzonych przez siebie obrazów.

Rayss stawia pytanie o cel rekonstrukcji wydarzeń historycznych, szczególnie tych związanych z przebiegiem wojen oraz o kreowane w ten sposób postawy patriotyczne. Autorka gra z tradycją, zadaje pytania o żywotność wzorców obrazowych obecnych w kulturze i ich udział w utrwalaniu tradycyjnych modeli patriotyzmu. (…).

Promotorem pracy doktoranckiej jest prof. dr hab. Piotr Wołyński, promotorem pomocniczym jest dr Jarosław Klupś.

Agnieszka Rayss – fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Universite Paris IV w Paryżu. Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award, zdobyła także wiele krajowych nagród, m.in. w konkursach Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Newsreportaż. Opublikowała albumy fotograficzne “Tu się zaczyna koniec miast” (2015) – o industrialnej, niepokojącej stronie organizmów miejskich oraz „American Dream” – o transformacji kulturalnej i triumfie pop kultury w Europie Środkowo-Wschodniej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych.

www.agnieszkarayss.com

Organizatorzy: Fotspot & CENTRALA

Patronat: ZPAF Okręg Wielkopolski
Katedra Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Katedra Intermediów UAP

Patronat medialny: Fotopolis.pl
Kultura u podstaw

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasto Poznań
#poznanwspiera

 

Wernisaż
26.06.2019 r. (środa) godz. 19
czas trwania wystawy 27.06. – 11.07.2019

Spotkanie autorskie
11.07.2019 r. (czwartek) ok. godz. 19

Dni i godziny otwarcia wystawy
wt, śr, czw, pt 17-20
sb 14 – 17


ww.fotspot.pl

www.centrala.art

Wstęp wolny

 

Wystawa i wydarzenie realizowane przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania
#poznanwspiera

Organizatorzy

 

 

Patronat