UPADEK :: ultima ratio ery modernizmu – wystawa Tomasza Lewandowskiego w CENTRALA

FOTSPOT i CENTRALA mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „UPADEK” Tomasza Lewandowskiego już 14 maja o godz. 19 oraz na spotkanie autorskie 16 maja również o godz. 19.

Wystawa „UPADEK” *ultima ratio ery modernizmu wraz z polską premierą książki „Auschwitz – fall of the modern age” Tomasza Lewandowskiego, zostaną zaprezentowane w poznańskiej przestrzeni twórczej CENTRALA w dniach 14-31.05.2019 r. Projekt w różnych odsłonach prezentowany był na wystawach w Polsce i zagranicą. Autor w swoim projekcie skupia się na przedstawieniu fotograficznego studium architektury obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, pozwalając dostrzec okrutną w intencjach racjonalizację architektury przeznaczonej do zabijania. Szeroko zakrojony plan jak i metody będące jednym z osiągnięć modernizmu zakładającego pozytywny impuls dla rozwoju ludzkości, stały się w Oświęcimiu narzędziem przyczyniającym się do tytułowego upadku wszelkich współczesnych wartości.

Ten antagonizm stanowił podstawę badań Lewandowskiego. Aby ograniczyć narracyjny wydźwięk nazwy „Auschwitz”, fotograf podjął się dokumentowania budynków i obiektów na terenie współczesnego muzeum w Oświęcimiu pracując w ujednoliconych warunkach oświetleniowych, zachowując rygorystyczną kompozycję kadrów. Rezultatem są graficzne obrazy przedstawiające były obóz koncentracyjny, a typologicznie zestawienia pozwalają na obiektywną analizę architektury, służącej w przeszłości do eksterminacji ludzi. Książkę uzupełniają dwa opracowania naukowe cenionych historyków Riccardo Bavaja i Matthiasa Noella.

Tomasz Lewandowski: ur. w 1978 r. w Nysie, mieszka i pracuje w Niemczech. W 2012 r. ukończył studia magisterskie w dziedzinie fotografii na Uniwersytecie Artystycznym Burg Giebichenstein w Halle w pracowni prof. Rudolfa Schäfer’a. Od 2014 pracuje również jako gościnny wykładowca fotografii w Instytucie Edukacji Artystycznej w Warszawie, a od 2018 r. jest gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle (Saale). Na swoim koncie ma liczne publikacje w czasopismach architektonicznych oraz nagrody w takich konkursach jak m.in. MIFA 2018, LensCulture 2017, ND Awards 2017, 2 Grand Prix w Vintage Photo Festival i innych. Jako fotograf dokumentalny zajmuje się przede wszystkim socjologicznym wymiarem architektury.

www.tomaszlewandowski.de

 

Wernisaż
14.05.2019 r. (wtorek) godz. 19
czas trwania wystawy 15.05 – 31.05
kurator wystawy: Anka Gregorczyk

Spotkanie autorskie
wokół książki „Auschwitz – fall of the modern age”
16.05.2019 r. (czwartek) godz. 19

Dni i godziny otwarcia wystawy
wt, śr, czw, pt 15 – 19
sb 13 – 18

Strona wydarzenia na FB
ww.fotspot.pl

www.centrala.art

Wstęp wolny

 

Komora dezynfekcji gorącym powietrzem do uniformów więźniów w tzw. centralnej saunie / KZ Birkenau, Fot. Tomasz Lewandowski
Budynek ochrony, KL Auschwitz I, Fot. Tomasz Lewandowski

 

Wagon towarowy i bydlęcy, KL Auschwitz II, Fot. Tomasz Lewandowski

 

Wystawa i wydarzenie realizowane przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania
#poznanwspiera

 

 

Organizatorzy

 

 

Patronat

 

Patronat medialny