Stepan Rudik

Daria

Posłuchaj

Stepan Rudik

Stepan Rudik – ur. w 1982 r. w Ukrainie, jest absolwentem Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych (2006) i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (Fotografia-Wydział Komunikacji Multimedialnej, 2016). Jest laureatem wielu konkursów realizowanych w Polsce , na Ukrainie i w Rosji. Swoje prace prezentował także między innymi w USA, w Meksyku i w Wielkiej Brytanii. Od lat związany z Poznaniem. Jest Członkiem Związku Fotografików Rosji (2004 r.), Związku Artystów Fotografików Ukrainy (2005 r.), Związku Polskich Artystów Fotografików (2015 r.). Jest stypendystą Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gaude Polonia 2010 r. i 2013 r. oraz Stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury 2017 r.

Wybrane wystawy:

Festiwal Fotodokumentu, 5-6.11.2011r, Poznań, Wystawa międzynarodowa Rosja/Polska;
Festiwal Kultury „ Ukraińska Wiosna”, Poznań ,11-20 maja 2012 r.;
Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”, Poznań, 10-20 maja 2018 r.;

Wystawy indywidualne oraz zbiorowe: Londyn, Waszyngton, Kijów, Moskwa, Sankt-Petersburg, Nowosybirsk, Warszawa, Poznań.
W 2017 r. brał udział jako aktor – amator w spektaklu „Swój nieswój – rozważania o emigracji”, projekt Teatru Biuro Podróży.

stepanrudik.com

 

Daria

Ukraińska artystka Daria Polunina pracuje jako aktorka w Polsce.
Daria przyjechała do Polski, gdy na Ukrainie rozpoczęła się wojna i kryzys gospodarczy. Na pytanie: dlaczego tu jesteś? Odpowiedziała: „Bo nie mogę być tam”. Daria pracuje w Teatrze Polskim w Warszawie, współpracuje z Teatrem Polskim w Poznaniu.
Zdjęcie zostało zrobione podczas spektaklu Teatru Polskiego „Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Podczas spektaklu widz oraz aktorzy wchodzą w interakcje.
Spektakl nie jest widowiskiem – jest akcją, która dzieje się na wielu poziomach. Widzowie uczestniczą w niej wraz z aktorami i przez to stają się częścią spektaklu. Dzięki wielokanałowym słuchawkom to widz decyduje, której części historii chce posłuchać. Struktura „Hamleta” pozwala widowni poruszać się swobodnie po sali wraz z aktorami – postaciami sztuki.

Zdjęcie powstało w ramach projektu „Młodzi w kulturze polskiej” realizowanego podczas stypendium twórczego NCK. Poznań 2019, Stara Rzeźnia.

 

Kultura ukraińska nieustannie przeżywa przełom, podobnie jak cały kraj. W ciągu ostatnich trzech – czterech lat zmiany nabrały szczególnego rozpędu. W tym burzliwym czasie na niestabilnym gruncie rodzą się silni i utalentowani artyści, gotowi wnieść nową energię w życie kulturalne. Wielu z nich swoją pasję chce rozwijać w Polsce.  To o nich jest projekt „Młodzi w kulturze polskiej”. Bo „Młodość” to energia, pasja, entuzjazm… bez względu na narodowość. Projekt został zrealizowany w 2019 roku ze środków MKiDN w ramach stypendium artystycznego.