NOT SURRENDERING – Mariusz Śmiejek – wystawa fotografii


Zapraszamy na wystawę NOT SURRENDERING Mariusza Śmiejka wraz z premierą książki fotograficznej pod tym samym tytułem, która jest podsumowaniem ponad 10 lat obserwacji post konfliktowej rzeczywistości Irlandii Północnej. To wizualna opowieść nie tylko o walce lojalistów o własną tożsamość, ale i o życiu codziennym brytyjskiej klasy pracującej jak i członków jej nielegalnych grup paramilitarnych.

 

NOT SURRENDERING
Mariusz Śmiejek
Galeria Centrala
19.05 – 10.06.2023*

kuratorka wystawy: Anka Gregorczyk

Zarówno wystawa jak i książka fotograficzna Mariusza Śmiejka, mają szansę przybliżyć obserwatorom wiedzę na temat procesów integracji społeczeństw post konfliktowych, poróżnionych ze sobą ze względów terytorialnych, narodowościowych i religijnych. Ważnym wątkiem prezentowanych fotografii są również realia pracy z trudną młodzieżą z rodzin bezpośrednio zaangażowanych w konflikt, werbowanej jest do organizacji paramilitarnych bądź zorganizowanych grup przestępczych.

W kwietniu 2023 r. minęła 25 rocznica podpisania Umowy Wielkopiątkowej kończącej oficjalnie  konflikt w Irlandii Północnej.  NOT SURRENDERING to autorski projekt powstający w latach 2010-2020.

Mariusz Śmiejek – niezależny fotograf dokumentalny, od 2011 r. mieszka w Belfaście, w Irlandii Północnej. Pochodzi z Gniezna. W swojej fotografii zajmuje się głównie długoterminowymi tematami społecznymi, m.in. życiem codziennym w post konfliktowej Irlandii Północnej (2010-2020) oraz przyczynami i skutkami migracji z Afryki Zachodniej do Europy (2017-2022). Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą, m.in. magazynu National Geographic (2011,2012,2015) Grand Press Photo (2017, 2018), IPA w USA i Sony World Photo Award. Autor wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hong Kongu, Ghanie i w Polsce. Uczy fotografii w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Polsce, Portugalii i Ghanie.

www.mariuszsmiejek.com

Wystawie towarzyszy książka fotograficzna, którą można zakupić od autora przez dedykowaną stronę internetową.
TUTAJ

Organizacja
Galeria Centrala & FOTSPOT

Współorganizacja

BETWEEN PICTURES PROJECT

Wystawa odbywa się w ramach
Poznań Art Week oraz Nocy Muzeów 2023
Patronat wystawy
Kwartalnik FOTOGRAFIA
Szeroki Kadr
Fotopolis.pl
National Geographic
Traveler
FotoCamp
Foto-tapeta.org.pl
Kontynenty
Miesięcznik IKS
ZPAF
UAP
Estrada Poznańska
Miasto Poznań