Ważne wybory :: Marek Zakrzewski

WAŻNE WYBORY
Marek Zakrzewski

10.11 – 7.12.2022

Galeria Centrala
Pl. Ratajskiego 6a w Poznaniu„Godło, flaga, urna wyborcza, miejsce do głosowania – nietrudno odtworzyć wystrój lokalu wyborczego, przywołać go w pamięci. O ile hasło ,,wybory” rozgrzewa co jakiś czas debatę publiczną, sam lokal wyborczy wydaje się być w tym procesie transparentny.
Czy zatem jest on jedynie tłem, czy realną, choć tymczasową, przestrzenią demokracji?
Co zobaczymy, kiedy oddać swój głos pójdziemy nie do znajomej szkoły, a kilka ulic, wsi, miasteczek dalej, do urzędu, remizy, świetlicy wiejskiej, przedszkola czy salki parafialnej? Jakim metamorfozom podlega ta przestrzeń publiczna, nierzadko jedyna w danej miejscowości, aby na czas wyborów ,,odpowiadać powadze głosowania”, zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej.
Marek Zakrzewski fotografuje lokale wyborcze podczas wyborów prezydenckich, parlamentarnych, samorządowych, europejskich czy uzupełniających, tydzień temu. Kolekcja, którą tworzy jest osobliwym portretem współczesnej Polski.
_____________________
Marek Zakrzewski (1985) jest członkiem kolektywu FOTSPOT, fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej, nauczycielem fotografii w Technikum Łączności w Poznaniu. Absolwent fotografii na UAP i filologii na UAM w Poznaniu, w trakcie studiów magisterskich w Instytucie Fotografii Twórczej w czeskiej Opawie. Projekt Poważne wybory w roku 2022 (VI – XI) jest realizowany przy wsparciu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PROGRAM WYSTAWY

 

10.11.2022 (czw.) g. 19.00
wernisaż wystawy – wstęp wolny

11.11.2022 (pt.) g. 12-16
Dzień otwarty podczas Narodowego Dnia Niepodległości
oprowadzanie autorske po wystawie przez Marka Zakrzewskiego.
wstęp wolny

24.11.2022 (cz.) g. 19
Poważne wybory – niepolitycznie i fotograficznie o wyborach, tymczasowości,
estetyce i patriotycznym obowiązku”
spotkanie autorskie z Markiem Zakrzewskim oraz zaproszonym gościem

Patronat medialny

Notes Na 6 Tygodni
Kwartalnk Fotografia
Kultura u Podstaw
ZPAF
Wydarzenia współfinansowane ze środków Miasta Poznań #poznanwspiera