Zdjęcie kraju. Polska jako problem fotograficzny – Adam Mazur

Zapraszamy na ostatni wykład w ramach tegorocznego LIF skupiającego się na wizerunku i sposobach prezentacji.
Tym razem Adam Mazur, krytyk, amerykanista, kurator wystaw i wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, skupi się na wizerunku naszego kraju we współczesnej polskiej fotografii.
„Dlaczego właściwie polscy fotografowie i fotografki z takim uporem zajmują się swoją ojczyzną? Co jest w tym kraju dość płaskim i niezbyt pięknym, jeśli sądzić po prezentowanych w galeriach i prasie zdjęciach? Nawet pobieżny rzut oka na aktualną produkcję pokazuje, że fotografia ojczysta w drugiej dekadzie XXI wieku ma się świetnie.

Obrazy nie są wprawdzie już tak wzniosłe jak w czasach wielkich mistrzów (od Jana Bułhaka do Wiktora Wołkowa), ani nawet tak poetyckie jak wśród dominujących na początku XXI wieku nowych dokumentalistów (od Wojciecha Wilczyka, Krzysztofa Zielińskiego do Szymona Rogińskiego). Trudno współczesnym fotografiom Polski odmówić wyczucia absurdu, fascynacji szpetotą, poszukiwania piękna w najmniej oczywistych widokach. To wszystko uwielbiają utrwalać, wystawiać i publikować fotografowie od Andrzeja Tobisa do Michała Szlagi, od Agnieszki Sejud do Maćka Cholewy, od Adama i Dyby Lach do Anki Gregorczyk. Polska się zmienia, a wraz z nią fotografia ojczysta. Rośnie poziom i wymagania stawiane przed fotografami i fotografkami. Polska jest zadaniem, a nawet problemem fotograficznym.”
Adam Mazur
Wejście od g. 18:50. Będziemy sprawdzać paszporty covidowe (kody Qr), osoby bez certyfikatu zaprosimy jedyni po wypełnieniu oświadczenia o stanie zdrowia.
Spotkanie będzie rejestrowane i opublikowane w późniejszym terminie.

Spotkanie przeznaczone dla max 20 gości – wymagana rejestracja/zgłoszenie w serwisie Reservio
TUTAJ
Szacowany czas trwania spotkania: 60-75 min