Piotr Merda „Everest last minute”

Galeria programu TUTOR

Hasła, które nasuwają się myśląc o najwyższym szczycie Himalajów to majestat, piękno i walka z przeciwnościami. Jest symbolem życiowych wyborów, bywa sensem i szczytem marzeń. „Góra gór” ma wiele oblicz, zarówno materialnych jaki i symbolicznych. Nawet “bycie na szczycie” brzmi niezwykle. Zdobywanie szczytów jest zwierciadłem, w którym przeglądamy się próbując odkryć sens sukcesu. W przypadku Everestu to zwierciadło balansuje na granicy życia i śmierci.

Pracując nad projektem chciałem spróbować zrozumieć naturę człowieka. Znaleźć sens zmagań w osiąganiu metaforycznych szczytów i pokazać wpływ komercyjnej strony zjawiska, które nieco odziera sukces z romantyzmu czy heroizmu. Dostrzegłem mechanizm upodabniania się marzeń, wręcz modę na te same marzenia. Postanowiłem stworzyć zapis drogi hipotetycznej wspinaczki tworząc opowieść z “pocztówek z podróży”. Zdjęcia wykonałem fotografując wyświetlane na monitorze obrazy z internetu, wspomnienia osób wspinających się na Mount Everest. Nie chciałbym sugerować odbioru tego projektu. Mam nadzieję, że każdy odnajdzie własne refleksje. Pokazuję to, co z Everestem wiąże się wprost – od fizycznego wspinania się, czasem dosłownie po trupach, przez korzystanie z nowoczesnych technologii, po dramatyczny wpływ wspinaczki na krajobraz i ekologię.

Piotr Merda

Pochodzę z Gorzowa Wlkp. Jestem samoukiem. Wnikliwym obserwatorem. Fotografuję to co ulotne lub niewidoczne. Interesują mnie stare techniki fotograficzne. Nie stronię od fotografii cyfrowej. Fascynujące są dla mnie sposoby zapisu obrazu, niepowtarzalność, geometria. Interesuje mnie forma fotograficzna, którą traktuję nie jako ostateczny efekt dwuwymiarowego obrazu lecz jako półprodukt służący do tworzenia fotograficznych obiektów przestrzennych. Należę do grupy fotograficznej „fCzasowicze” z Gorzowa i grupy fotograficznej „MOMENT” z Wrześni. Pasjonuje mnie też ziołolecznictwo, oddziaływanie przyrody na człowieka.