Wystawa Krajobrazy Tymczasowe :: Anki Gregorczyk i Łukasza Szamałka

 

 

 

W końcu po kilku latach mamy przyjemność zaprosić Was na wystawę duetu Anka Gregorczyk & Łukasz Szamałek. Pierwszy raz w Galerii Centrala wspólnie zaprezentują swój kilkuletni projekt fotograficzny, skupiający się na budowie trasy ekspresowej S5 i jej wpływu na krajobraz.

 


 

KRAJOBRAZY TYMCZASOWE
Anka Gregorczyk & Łukasz Szamałek
26.04 – 18.06.2022

*wernisaż nie będzie publicznym wydarzeniem
i odbędzie się we wcześniejszym terminie

Wsparcie kuratorskie wystawy – Michał Adamski

 

Galeria Centrala
pl. Ratajskiego 6a, Poznań
wt – pt 15-19
sb* 12- 15

NOC MUZEÓW 17-23
*wybrane

 


 

 

Krajobrazy Tymczasowe to wizualna refleksja nad krajobrazem zmienianym przez człowieka i naturę. Wieloletni proces budowy trasy ekspresowej S5 między Poznaniem, a Bydgoszczą, wywarł ogromny wpływ nie tylko na środowisko i krajobraz, ale i na życie lokalnych społeczności. Autorzy skupili swoją uwagę na skali budowy, jej infrastrukturze, obiektach inżynieryjnych oraz związanych z ich powstaniem przemianach i nowej topografii podróżując wzdłuż dawnej trasy DK5 oraz nowo powstającej drogi ekspresowej S5.

„Wystawa jest podsumowaniem kilkuletniego projektu dokumentalnego ale i zapowiedzią książki fotograficznej. Jako fotografowie dokumentaliści, ale i planistka przestrzenna oraz budowlaniec w dziedzinie konstrukcji stalowych, przykładamy szczególną uwagę do zmian jakie człowiek wprowadza w krajobrazie. Zafascynowani nowotopograficznym podejściem fotografii dokumentalnej ale i poznawania przestrzeni, staramy się poza zrozumieniem procesu zmian, doświadczyć ich wpływu na otaczający nas świat.”

 

 


 

 

 


 

 

Wszystkie prace zaprezentowane na wystawie wystawione będzie można zakupić.
Prace będą dostępne w formatach wystawienniczych oraz mniejszych w limitowanych seriach.
Cennik prac dostępny będzie na miejscu w Galerii Centrala.

20 % dochodu ze sprzedaży prac podczas trwania wystawy zostanie przeznaczone na wsparcie PAH i akcję SOS Ukraina.

 

 

————————-

Anka Gregorczyk – artystka wizualna, planistka przestrzenna, fotograf i promotor architektury. W swojej fotografii skupia się na reinterpretacji przestrzeni życia człowieka i zmienianych przez jego aktywność krajobrazach. Od 2019 r. prowadzi poznańską przestrzeń dla fotografii i Galerię Centrala. Członkini ZPAF, była członkini SARP, pomysłodawczyni i współzałożycielka stowarzyszenia twórczego FOTSPOT. Laureatka licznych konkursów i przeglądów fotograficznych, stypendystka oraz animatorka życia kulturalnego w Poznaniu

www.annagregorczyk.com

Łukasz Szamałek – fotograf dokumentalista, absolwent Cybernetyki Ekonomicznej w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, studiował Inżynierię i Budownictwo na Politechnice Poznańskiej. Absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos. W fotografii skupia się na formach architektonicznych, przestrzeni życia człowieka oraz procesach zmian wywoływanych przez człowieka w krajobrazie. Współzałożyciel stowarzyszenia twórczego FOTSPOT, zawodowo związany z budownictwem przemysłowym. Laureat konkursów fotograficznych, m.in.
Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska, doc! Debuts 2017

www.szamalek.com

Wydarzenia w ramach wystawy są współfinansowane ze środków Miasta Poznań #poznanwspiera

 

Patronat medialny

 

NN6T
GOING.APP
Kulturaupodstaw.pl
IKS & Afisz
ZPAF