Licking War Wounds – Andrii Dostliev & Lia Dostlieva w Galerii CENTRALA

 

Pomimo trudnego czasu pandemii, zamiast planowanego dwudniowego specjalnego otwarcia oraz trwania wystawy w Galerii Centrala, zaprezentowane zostaną prace dwojga ukraińskich artystów: Andrii Dostlieva i Lii Dostlievy w nieco szerszy od założonego sposób.

Wprowadzenie LOCKDOWN’u wymusza na wszystkich zmiany, dostosujemy się do nich, ale to nie znaczy, że zrezygnujemy z organizacji zaplanowanej wystawy. Trudny czas wymaga konsekwencji, a nie rezygnacji. O konsekwencjach i radzeniu sobie z nimi jest też niniejsza wystawa.

Prace z serii „Licking War Wounds” to autorska refleksja nad naturą traumatycznej pamięci. Artyści pochodzący ze wschodu Ukrainy od 2016 r. usiłują unicestwić bolesną pamiątkę, która przybrała kształt wojennej maszyny.
Lampa wykonana z soli w kształcie czołgu została zakupiona pod koniec 2016 r. w sklepie z pamiątkami w Bachmucie, mieście na wschodzie Ukrainy słynącym z kopalni soli. Różnego rodzaju lampy solne od zawsze stanowiły istotną reprezentację pamiątek z Bachmutu.
Ten szczególny kształt w formie czołgu, pojawił się dopiero po 2014  r., po wyzwoleniu miasta przez armię ukraińską.

„To tylko symboliczny przykład powszechnej traumatyzacji, której społeczeństwo ukraińskie doświadczyło w wyniku trwającej wojny. Pokonanie tego stanu jest długim i złożonym procesem, który może potrwać wiele lat.
Lampa-czołg — do kolekcji ran wojennych, z których musimy się i sobie skutecznie wylizać. I to właśnie robimy, dosłownie. Dzień po dniu, liz za liźnięciem.”

Wystawa dzieje się w trudnym dla nas wszystkich czasie nie bez powodu. Od traumy i problemów nie da się uciec, można się jej tylko przeciwstawić na swój indywidualny sposób i swoim tempie. Artyści ze swoja traumą pracują od ponad 205 tygodni i część efektów tej pracy będziemy mogli zobaczyć na najbliższej prezentacji w Galerii CENTRALA.

 

 

Andrii Dostliev & Lia Dostlieva
Licking War Wounds
10 – 28.11.2020
Galeria CENTRALA
Pl. Ratajskiego 6a w Poznaniu

 

otwarcie wystawy z artystami*

10.11.2020 r.  g. 19

relacja również
11.11. o g. 18.

wystawa dostępna
przez witrynę okienną każdego dnia do g. 20
w weekendy do g. 21

oraz po 15.11. również online
na stronie www.centrala.art

 

Profil projektu na Instagramie

Strona wydarzenia na FB

 


 

Andrii Dostliev(1984) – artysta, kurator i badacz fotografii z Ukrainy, obecnie mieszka w Poznaniu. Absolwent studiów informatycznych (magister 2006) i grafiki (licencjat w 2015). Jego główne obszary zainteresowań to pamięć, trauma, tożsamość – zarówno osobista, jak i zbiorowa oraz ograniczenia fotografii jako medium. Jego aktywność artystyczna skupia się wokół fotografii, wideo, rysunku, performance i instalacji – www.dostliev.org

 

Lia Dostlieva (1984) – jest artystką, antropologiem kultury i eseistką pochodząca z Ukrainy. Jej główne obszary badań i zainteresowań obejmują zagadnienia traumy, postpamięci. Jako artystka pracuje w szerokim zakresie mediów, w tym z wykorzystaniem fotografii, instalacji, rzeźb tekstylnych, działań w przestrzeni miejskiej itp. – www.liadostlieva.org

 

 

 


Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Poznania

#poznanwspiera