Gdy marzenie o miejscu twórczym staje się …. CENTRALĄ

Trochę historii..

Początek FOTSPOT jako idei grupy sięga 2010 roku. W listopadzie w kawiarni U Przyjaciół, dwie osoby spotkały się by porozmawiać o fotografii – Anka Gregorczyk i Michał Leśniewski, po prostu. W Poznaniu brakowało wówczas miejsca spotkań z fotografią. Grupa dyskutantów (INNA Grupa Fotograficzna) systematycznie powiększała się i do 2012 roku zrealizowała blisko 20 kameralnych spotkań i plenerów fotograficznych oraz kilka kameralnych wystaw. W 2012 r. INNA dołącza do inicjatywy FKDT (Fotograficzny Klub Dyskusyjno-Towarzyski) zainicjowanej przez Studio Absynt przy ul. Żeromskiego 9. Spotkania autorskie organizowane m.in przez Piotra Pietrygę i Ankę Gregorczyk stały się stałym punktem programu spotkań, które mniej lub bardziej regularnie odbywały się co kilka tygodni. Gośćmi byli m.in tacy fotografowie jak Mariusz Forecki, Michał Sita, Marcin Górski, Sławomir Tobis, Andrzej Dobosz, Aleksandra Zaborowska, Marcela Paniak, Kasia Kalua Kryńska, Andrzej Frankowski czy Marek Lapis.

W połowie 2014 r. chcąc rozwijać się Anka rozpoczęła organizować spotkania jako FOTSPOT przy Al. Marcinkowskiego 26 w Collegium Artes, które z sympatią przyjęło pomysł goszczenia spotkań fotograficznych. Pierwsza centrala spotkań z fotografią i  FOTSPOT, powstała przy wsparciu grupy przyjaciół (Roger Kołomłocki, Katarzyna Skotnicka-Nowak, Justyna Sulejewska oraz Anka Gregorczyk i Łukasz Szamałek, ).

Kolejne spotkania autorskie m.in z Michałem Adamskim i Maciejem Moskwą,nadały kierunek dalszym działaniom. Gdy Collegium Artes zniknęło z Poznania w 2015 r., zaczęliśmy spotykać się  m.in w Małym Domu Kultury nad Klubem Dragon czy w Placówce w podziemnej scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.  W końcu powstał pomysł by założyć stowarzyszenie w kilkuosobowym gronie.

W 2017 r. dzięki wsparciu Sławomira Cichockiego w mieszkaniu w kamienicy przy ul. Wrocławskiej 9 na niespełna 60 m2 przez 3 miesiące stworzyliśmy tymczasowa Galerię FOTSPOT. Ten czas pokazał nam, jak wiele ciekawych inicjatyw możemy podjąć w dedykowanym nam lokalu. Program „Fotograf w drodze” realizowany przy wsparciu Estrady Poznańskiej przyciągnął na Wrocławską ponad 300 osób. To dało nam do myślenia.

 

Grupa twórcza..

Plakat wystawy k miejsce 2 – projekt plakatu Andrzej Dobosz

FOTSPOT przez ostatnich kilka lat stał się również grupą twórczą, z powodzeniem realizujemy własne projekty fotograficzne, wspierając się wzajemnie w swoich indywidualnych poszukiwaniach. Członkowie naszej grupy odnoszą większe i mniejsze sukcesy, otrzymując liczne nagrody fotograficzne, stypendia twórcze czy biorąc udział w międzynarodowych wydarzeniach artystycznych.

Wspieramy i inicjujemy rozwój twórczy również wśród sympatyków naszych działań, tworząc coraz większą grupę sympatyków idei FOTSPOT. Od 2016 r. zrealizowaliśmy kilka projektów fotograficznych w szerszym gronie, mamy za sobą kilka wspólnych wystaw m.in  „K miejsce 2” (2016/2017), „Szeroka droga” (2017), „Brzegi wspólne” (2018).

Potrzebę stworzenia przestrzeni dla fotografii, miejsca inspirującego i twórczo łączącego w sobie galerię fotografii, miejsce dla spotkań  i przestrzeń do twórczej pracy, udało się w końcu zrealizować dzięki determinacji Anki Gregorczyk i Łukasza Szamałka, przy energii  i wsparciu Kamila Figasa i Marka Zakrzewskiego oraz współpracy z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych.
W marcu 2018 r. znaleźliśmy lokal przy Placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu. Po kilku miesiącach intensywnych negocjacji udało się podpisać umowę najmu w sierpniu. Od września 2018 r. remontowane na własny koszt pomysłodawców miejsce, powoli przeradza się ze sklepu spożywczego, w twórczą przestrzeń dla fotografii CENTRALA.

Rozwijamy się i odnajdujemy nowe ścieżki zawodowe i artystyczne w fotografii. Dzięki nowemu miejscu, zyskujemy szansę dla działań, otwierając się po raz kolejny dla szerszych działań.

 

 

 

Otwarcie nowej przestrzeni twórczej Centrala już w marcu.
Do zobaczenia!