RUINY BIAŁORUSI – archiwum VEHA w ramach wystawy ULADZIMIRA HRAMOVICHA

Zapraszamy na wystawę powstałą przy współpracy z białoruskim kolektywem VEHA, który jest oddolną białoruską inicjatywą, zbierającą, badającą i upowszechniającą wizualne społecze archiwum kraju.

Wystawa indywidualna Uladzimira Hramovicha jest refleksją nad nową kolekcją fotografii, które dołączone zostały do archiwum fotograficznego VEHA w 2023 r. „Ruiny Białorusi” to wybrane z archiwum fotografie, na których ludzie pozują na tle zrujnowanych budynków, znajdujących się na terenie dzisiejszej Białorusi.

RUINY BIAŁORUSI
ULADZIMIR HRAMOVICH

9/02 – 29/02/2023
Galeria Centrala
Pl. Ratajskiego 6a
śr-pt 15-19, sb 12-16

kuratorka wystawy
VERA ZALUTSKAYA

wernisaż 9/02 g. 18
spotkanie autorskie 10/02 g. 17

fotografie: archiwum VEHA

FB

Uladzimir Hramowich, został zaproszony do pracy z kolekcją fotografii szeroko pojętych ruin, pochodzi z Białorusi. Obecnie mieszka i pracuje w Niemczech, w Berlinie. Tworzy instalacje, grafikę i wideo. Interesuje go napięcie pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, bada pomniki i rytuały pamięci przeładowane znaczeniami ideologicznymi i ucieleśnione w przedmiotach materialnych.
Temat ruin jest ściśle związany ze środowiskiem miejskim, a szczególnie z funkcjonowaniem białoruskich miast podczas niemieckiej okupacji oraz radzieckiej władzy. Temat architektury i badań miejskich jest stale obecny w twórczości Uladzimira Hramovicha. Od początku swojej kariery artystycznej czerpie on inspiracje z historii sztuki i architektury modernistycznej. Interesuje go badanie ewolucji ideologii i ruchów politycznych oraz ich wpływ na dominujące formy wizualne i architektoniczne. Tematem ruin artysta zaczął zajmować się w 2010 r., kiedy zintensyfikował się proces wyburzania budynków ważnych dla krajobrazu Mińska. Z mapy stolicy zniknęły wówczas m.in. Dworzec Moskiewski, budynek mińskiej elektrowni oraz WDNCh.